Leczenie kanałowe przeprowadzam według najnowszych światowych standardów, w znieczuleniu miejscowym, w powiększeniu przy użyciu mikroskopu zabiegowego oraz w pełnej izolacji od śliny i bakterii za pomocą koferdamu.
Znieczulenie
Leczenie kanałowe przeprowadzam w znieczuleniu miejscowym, dbając o pełny komfort pacjenta.
Koferdam
Jest to elastyczna guma, zakładana na leczony ząb. Zapewnia ona suchość pola operacyjnego, niezbędną podczas leczenia kanałowego. Koferdam izoluje ząb przed środowiskiem jamy ustnej – dostępem bakterii ze śliny oraz chroni jamę ustną przed środkami dezynfekującymi używanymi podczas zabiegu. Ma duży wpływ na sukces leczenia.
Endometr i narzędzia rotacyjne
Endometr jest to urządzenie elektroniczne do pomiaru długości kanału. Narzędzia rotacyjne pozwalają na precyzyjne i bezpieczne opracowanie systemu kanałów korzeniowych.
Ultradźwięki
Ultradźwięki są integralną częścią leczenia kanałowego. Znajdują zastosowanie w aktywacji roztworów do płukania kanałów oraz w trudnych przypadkach endodontycznych, jak np.:
- odnajdywanie światła zobliterowanych (niedrożnych) kanałów
- usuwanie zębiniaków (ognisk mineralizacji)
- usuwanie wkładów koronowo-korzeniowych
- usuwanie złamanych narzędzi
- usuwanie materiałów wypełniających kanały (ponowne leczenie kanałowe)
Mikroskop zabiegowy
Każde leczenie kanałowe przeprowadzam w polu mikroskopu – Leica, Zeiss. Powiększenie pola pracy nawet do 40x oraz doskonałe oświetlenie pozwalają osiągnąć sukces w leczeniu kanałowym. Mikroskop endodontyczny pozwala na dokładne opracowanie systemu kanałów korzeniowych oraz szczelne ich wypełnienie. Ma też zastosowanie w leczeniu trudnych przypadków:
- nietypowa anatomia
- kanały zakrzywione
- kanały zobliterowane (niedrożne)
- odnalezienie kanałów dodatkowych
- usuwanie złamanych narzędzi
- perforacje w obrębie komory i kanałów
- resorpcje
- ponowne leczenie kanałowe
Tylko praca w powiększeniu daje możliwość wykonania prawidłowego leczenia kanałowego. Często pozwala zachować zęby, które były wcześniej kwalifikowane do usunięcia.
Wypełnienie kanałów
Jest to ostatni etap leczenia kanałowego. Stosuję technikę termicznej kondensacji płynnej gutaperki. Gutaperka jest jest materiałem biozgodnym i nie ulegającym resorpcji. Ta metoda wypełniania kanałów wymaga dodatkowych urządzeń: system B i Obtura. System B (plugger termiczny) – służy do wypełniania najgłębszych 5-7mm kanału, Obtura – do wstrzykiwania płynnej, ciepłej gutaperki. Pastą uszczelniającą stosowaną w leczeniu jest pasta AH Plus. Technika polega na pionowej kondensacji płynnej gutaperki i zapewnia szczelne, trójwymiarowe wypełnienie systemu kanałów korzeniowych. Tak przeprowadzone leczenie zapewnia wysoki poziom skuteczności i jest kluczem do osiągnięcia sukcesu.
Po wypełnieniu systemu korzeniowego konieczne jest wykonanie zdjęcia RVG, potwierdzającego prawidłowe wypełnienie kanałów.
RVG
Wykonanie zdjęć RVG jest konieczne do oceny obecnego stanu wyjściowego zęba oraz do kontroli przebiegu leczenia. Standardowo podczas leczenia wykonuję 3 zdjęcia. Dzięki zastosowaniu radiowizjografii cyfrowej dawka promieniowania X jest zmniejszona nawet do 90%, a natychmiastowo uzyskiwany obraz jest możliwy do przesłania lub nagrania na płytę CD.
Czas trwania leczenia
Standardowo leczenie przeprowadzam na jednej wizycie, która trwa od 1 do 2 godzin.
W przypadkach bardziej wymagających czas trwania i ilość wizyt zależy od:
- stopnia zaawansowania stanu zapalnego,
- złożoności systemu kanałów korzeniowych
- obecności dodatkowych przeszkód, takich jak złamane narzędzie lub bardzo twardy materiał w kanale po poprzednim leczeniu
Wówczas leczenie odbywa się podczas 2 wizyt.